Yandex Browser

-- Dijital Pazarlama

Yandex Browser Lamborghini Kampanyasının Hedefi “Big Data” mı?

yandex_Lamborghini

Bundan 4-5 senesi evvel bana “bilgisayarına ufacık bir program yükle sana araba vereceğiz” deseler, heralde ilaçmı kullanıyorsunuz diye sorardım. Nitekim ilaçlar bitmiş, birileri bir program yapmış ve yüklemeniz için araba veriyoruz, pardon araba değil o lamborghini veriyoruz diyorlar. Kampanyanın hedefi nedir diye sormadan edemiyorum; 100 milyon download oranımı yoksa alışkanlıkların değiştirilmesi mi ?

Zor bir kulvar, büyük havuç

Arama motoru dendiğinde ilk akla gelen Google ın lider olduğu bu kulvarda ona rakip olmak zor. İnsanların web sitelerini bile isim olarak bildikleri halde adresi, adres çubuğuna değilde google a yazdığı bir toplumda siz bu alışkanlıkları değiştirmeye çalışıyorsunuz, “gel bunu kullan” diyorsunuz. Haliyle “neden kullanayım?” sorusuna cevabınız olmalı, Yandex te bence bu soruya yanıt olarak “bir lamborghini kazanabilirsin” şeklinde büyük bir havuç sundu kullanıcılara. Klasik pazarlama çalışmalarından biri olan, bizim toplumda da genelde skorları yükseltmede etkili “promosyon” taktiği uygulanıyor. Daha önce alanında %1 lik bir paya ulaştığı belirtilen Yandex, agresif bir çıkış yaparak bu oranı arttırmak düşüncesinde. Peki alışkanlıklar değişmediği sürece, Yandex yüksek kullanım oranlarına ulaşabilir mi ? Yada şöyle sorayım bir lamborghini kaç Yandex kullanıcısı eder ?

Bu kampanya ile Yandex.Browser yükleyen kişiler, Yandex’e, sonrasında kullanılması büyük bir veri sağlayabilir. Aklıma şu tarz verilerin oluşabileceği geliyor;

  1. Internet Explorer kullananların %xx i yandex kullanıyor.
  2. Yandex.Browser cihazlarda %xx Chrome, %xx Firefox kullanılıyor.
  3. Yandex.Browser kullanan cihazların %xx inde Photoshop, Flash yüklü. O halde tasarımcıların %xx i şu tarayıcıyı tercih ediyor.
  4. Yandex.Browser yükledikten sonra Chrome kullanan kullanıcıların %xx i %xx zaman Yandex.Browser kullanmaya başladı.
  5. Şu iller çok hızlı yandex kullanmaya başladı. Şu bölgelerdeki kişiler yeni tarayıcıya çok hızlı adapte oluyor.
  6. … gerisini siz hayal edin.

Sonuç

Türkiye pazarında çok yeni Yandex, illaki çıkış yapmak akıllara kazınmak için bir şeyler yapmak zorundaydı artık. Malum Rusya kökenli olduğu için, dışarının da beklentileri, Yandex i Türkiye’de artık atağa geçmeye zorladı. Kampanyanın beklenen tatmin edici hedefi nedir bilemem ama yükleme sayılarında açıkca bir artış olacağı aşikar. Fakat kampanyanın asıl geri dönüşü ilerleyen zamanlarda kullanım oranlarına bakılarak daha net görülecektir diye düşünüyorum. Yandex in kampanya sonunda “xx kez indirildi!” gibi bir ifadeninde ardına sığınıp, başarı değerini, yükleme sayıları olarak lanse etmeyeceğini ümit ediyorum. Elindeki büyük veriyi iyi kullanırsa Yandex, ilerleyen zamanlarda gruplara özgü, çok daha etkileyici, sürdürülebilir kampanyalar yapacağını düşünüyorum.

Saygılar.

Yorumla

Yorum

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.