Twitter Hashtag

-- Dijital Pazarlama, Sosyal Medya

Twitter Atılan Tweetlere ‘Değer’ Etiketi Vermeye Başlıyor!

twitterTwitter’ın developer bloğunda yayınlanan yeni özelliklerde; atılan tweet lere “none”, “low” ve “medium” değerini yansıtan etiketleme yapılacağını duyurdu. ‘high’ değeri ise şuan rezerve edilmiş durumda fakat tam olarak hangi tweetlerin high değeri alacağı konusu ise netlik kazanmış değil. Aynı zamanda ‘lang’ parametresi ilede atılan tweetin dili otomatik olarak belirlenebiliyor. Tweetlere değer özelliği 20 şubattan itibaren API ‘den erişilebilir olacak.

Tweetler neye göre değer alacak?

Neye göre değerlerin belirleneceği konusunda Twitterdan net bir açıklama yapılmıyor fakat en çok etkileşimi olan tweetler veya takipçisi fazla olan kişilerin attığı tweetlerin yüksek değerler ile etiketleneceği düşünülüyor. Top tweet kısmınındaki tweetlerin genelde yüksek değerli olacağı ve arama sonuçlarında da bu tweetlerin önlerde yer alacağı belirtiliyor. ‘high’ değerinin aynı zamanda, ücretli reklam tweetlerine de verilip, bu reklam tweetlerinin ilk sıralarda yer alması bekleniyor. Yazılımcılar API’de bu alanı ‘filter_level’ olarak görebilirler.

Özellikle Twitter API si kullanarak veri çeken yazılımcılar için önemli olan bir diğer özellikte ‘lang’ parametresi. Yani bir tweete atılan yorumların arasından sadece istenilen dildeki tweetler çekilebilecek yada aynı şekilde ‘belirlenen tarihteki, şu dildeki tweetler’ gibi sorgularla veri alınabilecek.

Belli ki Twitter, ekranda akan tweetlerin en değerli olanlarını ön plana çıkararak, etkileşimi yüksek tweetlerini arttırmayı hedefliyor. Etkileşimi yüksek tutmak isteyen reklam verenler içinde bu öne çıkarılmış tweetler (ücretli) önem kazanıyor diye düşünüyorum.

Yorumla

Yorum

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.