Social Media Marketing

-- Dijital Pazarlama, Sosyal Medya

Sosyal Medyayı Kullanan Markalara 10 Tavsiye

  1. Öncelikli olarak bilinmesi gereken şey; sosyal medyanın tek başına yeterli olmadığıdır. Sosyal medya bir araçtır, bu yüzden bu mecrayı kullanırken diğer iletişim mecralarınıda bırakmayın, aksine ilişkilendirin.
  2. Sosyal medya facebook ve twitterden ibaret değildir. Web siteniz, bloğunuz, forumunuz ve dijital mecrada sizin markanızı konuşabilen her topluluk bu mecraya dahildir.
  3. Sosyal medya dürüstlüğü ve ilişkileri sever ve insanlar daima onlara değer veren markaların yanında kalır hatta avukatları olurlar. Bu yüzden şeffaf olmaya ve dürüst olmaya özen gösterin.
  4. İlişki > Pazarlama. Bu denklemi asla unutmayın, devamlı bir şeyler pazarlamaya değil insanlarla ilişki kurmaya onlarla sohbet etmeye çalışın.
  5. Değerli bir şeyler sunun, işiniz ile ilgili, uzmanlığınız ile ilgili bilgiler paylaşın, ürünlerinize ve size olan güvenlerini pekiştirin.
  6. Satış odaklı cümleler yerine, bilgi ve fikir toplama amaçlı sorularla, müşterilerinizden ürünlerinize dair harika fikirler edinin. Ör: Şu hizmetimizi nasıl buluyorsunuz ? veya xxx ürünümüzü deneyen oldumu, nedir görüşleriniz ?
  7. Sosyal medyadaki ilişkilerde 2 yönlüdür; dinlersiniz, konuşursunuz. Dinlemeye daha fazla ağırlık verin, sizin hakkınızda dijital dünyada ne konuşuluyor önce dinleyin, gereken yerlerde konuşun, kimseyi azarlamaya kalkmayın, yapıcı olun.
  8. İnsanları şaşırtın, rakiplerin çok olduğunu pazarda akıllarda kalabilmek için iletişiminizde insanları mutlu edecek şeyler yapın. Ör: hediye gönderimi, bir teşekkür veya bir sıcak kahve içmeye davet etmek gibi.
  9. Rakiplerinizi izleyin, onların hizmetlerinden mutsuz olan bir müşteriyi kazanmak, markanız adına büyük bir prestij ve markanızın ağızdan ağıza konuşulmasını sağlayabilir. Bu tür durumları lehinize çevirin, kriz ortamlarını fırsata dönüştürün.
  10. Unutmayın, hizmetiniz veya ürününüzden mutsuz olmuş olan müşterilerin sadece ufak bir kısmı size gelipte şikayetini bildirir. Bu yüzden onları iyi dinleyin, sizlere ulaşabilecekleri adresleri, platformları daima açık tutun. Sosyal medyada bir kısım sizi takdir ederken, dışarda büyük çoğunluk sizin hakkınızda olumsuz konuşuyor olabilir. Bazen bir müşterinin görüşünü değiştirebilmeniz, büyük bir topluluğu tarafınıza çekmeyi sağlar.

Sizin ekleyeceğiniz bir şey yok mu ?  Olursa bana yorum yazın, isminizle birlikte bu maddelere ek yapabilirim.

Sevgiler.

Yorumla

Yorum

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.