Social Media Strategy

-- Dijital Pazarlama, Sosyal Medya

Markaların Fikir Deposu: Sosyal Medya

sosyal-medya-fikirleri

Çeşitli markaların etkileyici bir reklam kampanyası veya fikirler için ciddi bütçeler ayırdığı biliniyor fakat bana göre aslında bir çok fikir sosyal medya sokaklarında hergün bangır bangır haykırılıyor ama duyabiliyormuyuz acaba ?

Hergün alışveriş yaptığınız bir mağaza düşünün, o mağazanın müdürü bir gün siz mağazdayken yanınıza gelse ve geçen hafta aldığınız bulaşık detarjanını ve o detarjanı size tanıtan mağaza personeli hakkında düşüncelerinizi , fikirlerinizi istese tam olarak yaşadıklarınızı veya hissettiklerinizi ifade edebilirmisiniz ? Araştırmalara göre düşünceler veya fikirler yüzyüze olunduğunda veya ortamın etkilerine bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Çok kötü olan bir şeye “idare eder” veya size kötü ürünü tavsiye eden satış personeline karşı “yönlendirmesi iyiydi” yorumları yapılabiliyor. Sosyal medya üzerinde ise bu durum çok farklı, insanların yazıyla birşeyleri çok daha net ifade ettikleri, esas düşüncelerini paylaştığı yerler asıl burası.

Markaların aradıkları fikirler, sloganlar, reklam kampanyaları aslında yine sosyal medya üzerinde konuşan müşterinde saklı. Onlar hergün aldıkları veya almayı düşündükleri ürünler hakkında olumlu veya olumsuz bir çok yorum yapıyor. Aslında işinize yarayacak olanlar olumsuz olanlar çünkü müşteri neden mutsuz olduysa bunu düzeltmeniz, düzelttiğiniz bu durumu bir reklam kampanyası ile süslendirmeniz hatta bunu bir slogan haline getirip kulaklara kazımanızın temeli burada yatıyor.

İnsanlar ne istediklerini zaten söylüyorlar. Onlara kulak verin, çünkü olağanüstü fikirler her zaman toplantı odalarından çıkmaz.

Yorumla

Yorum

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.