-- Hayattan, Teknoloji

MacBook Pro’ya harici 4 ekran bağlamak

Kullandığım 2019 model Macbook Pro modelini, ekranı kapalı dik şekilde kullanmaya karar verince harici ekran bağlamak gereksinimi doğdu. Yoğun tab kullanan birisi olarak 4 harici monitorü bağlamak için kolları sıvadım.

Mac'inizdeki bağlantı noktalarını belirleme - Apple Destek

Üstteki thunderbolt girişleri gibi bendeki alette 4 adet thunderbolt (usb-3.0) girişi bulunuyor. thunderbolt girişleri geniş veri aktarımı sayesinde tek girişten 2 monitöre kadar giriş sağlayabiliyor. 4 monitoru 4 kablo ile thunderbolt a giriş yaptık mı bu iş çözülür diye düşünmüştüm.

Yanıldım.

Desktop Mirroring or Extend | Technology ServicesWindows üzerindeki bu “Extend the displays” özelliği ne yazıkki macbook ta yok. Ayrıca macbook pro 2019 olan bu model aynı anda 2 harici ekrana izin veriyormuş bunuda öğrenmiş olduk. (Muhtemelen grafik kartının gücü yetmiyor)

Araştırırken DisplayLink adında bir teknoloji olduğunu öğrendim. Bu abiler tıpkı windowstaki gibi belirli çipsetlerdeki yazılımlar ile görüntüyü extend edebiliyordu. Tek sorun bu çipseti destekleyecek ara bir dönüştürücüye sahip olmamız gerekiyordu.

Amazon.com: MOKiN USB C Adapter for MacBook Pro/Air 2019,Mac Dongle ,6 in 1 Multiports USB-C Hub to 2 USB 3.0 4K HDMI SD TF Card Reader and USB-C 100W PD Adapters: Computers

Piyasada bulunan yukarıdaki gibi dönüştürücüler bu çipsete sahip olmadıkları için hiçbir işe yaramıyor. Hangi ürünler bu çipsete sahip şuradan incelenebilir. Bazı monitörlerde zincir bağlama özelliği vardır, biri diğerine bağlanır oradan da macbook a tek giriş yaparsınız. Bunu yapsanız dahi macbook pro monitörleri “mirror” olarak görüyor ve haliyle hiçbir işe yaramıyor. (Displayport Daisy Chain)

Elimde olan 3 dell, 1 benq monitor için, 3 displayport/thunderbolt ve 1 thunderbolt/hdmi output çıkışlarını sağlayabiliyordum.

Sonuç olarak baktım DELL Universal Dock D6000 ürününde karar kıldım. Bu dock 2 dp, 1 hdmi girişine sahip ama displaylink teknolojisi ile tek bir thunderbolt kablo ile bu 3 monitorün verisini taşıyabilme kapasitesine sahip. Tabi kendi şarz adaptörüde olması bu monitörlere gerekli olan gücü sağlamakta en büyük etken.

2 monitörü displayporttan, 1 monitörü hdmi dan dock a bağladım. Dock tan çıkan tek thunderbolt girişinide Macbook a taktım. Şu linkten displaylink in çalışabilmesi için gerekli programı indirip kurdum. 4. monitörüde kendi thunderbolt kablosu ile direkt olarak macbookpro ya taktım. Sonuç olarak macbook proda 2 thunderbolt girişi yaptım sadece. Dock aynı zamanda macbook u şarz edebiliyor.

DisplayLink uygulaması;

Vee Sonuç;

Yorumla

Yorum

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.