-- Coin

İndikatör Kullanımları

Kripto borsaları normal borsalardan çok hızlıdır. Normal borsadaki 1 hafta bu borsalarda 1 güne denk gelir bu yüzden 4 saatlik grafiklere bakmak, iki borsada da aynı seans dilimlerine denk gelir.

Kısa vaadeli al-sat larda daha kısa vadeli periyodlara bakılmalıdır.

Fibonacci Düzeltme Seviyeleri

Çok sık kullanılan bir indikatördür. Deste ve direnç seviyelerini gösterir.  Hareketin başladığı dipten-tepeye veya tepeden-dipe doğru çekilir. Altın oranlara göre kanalları gösterir. 0.382, 0.350 çok sık kullanılan değerlerdir. 0,618 seviyesi kritik seviyedir.

Stochastic İndikatör

Çok fazla al-sat sinyali üretip hatalı sinyaller üretebilir. 0-100 arasında gidip gelir 20 yukarısı AL 100 aşağısı ise SAT sinyali olarak algılanır. Hızlı yavaşı yukaru doğru keserse AL aşağı kırarsa SAT sinyali üretir. “K” ana çizgi ve “D” hareketli ortalama olarak isimlendirilir. Stochastic RSI daha verimlidir. Kısa vadeli işlemler 10 orta vade 100 uzun vadede ise 200 rakamı kullanılabilir.

Inverse Fisher Transform

Stochastic ve diğer indikatörlerdeki kısa vadedeki yanlış sinyallerin üzerine uygulanan bir indikatör. -05 yukarı kesince AL, +05 altına düşmeye çalıştığında SAT sinyali vermektedir. Daha net çizgiler çekerek al-sat larda kar bırakır.

Periyodik zaman bakmalarında 5,8,13,21,34,55 gibi fibonacci sayılarından faylanmak doğru olacaktır. Daha küçük bir zaman aralığı ise zaman periyodu arttırılmalıdır. Örneğin; Eğer 1 saatlik bakılıyorsa 21 e çıkarmak daha doğru sonuç verir.

+5 sinyalinde satıldığında -05 e düşmeden tekrar artıyorsa tekrar alım yapılması doğrudur.

MACD

Üssel kesişimlerinden farklarından oluşur. 12,26,9 seçenekleri ile kullanımı standarttır. Gelişen hızlanan piyasalar için yeni sürümleri çıkmıştır. MACD 100 üzerinde ise fiyat olumlu aşağısında ise olumsuzdur. Destek ve direnç çizgisidir.

MACDEMA: 2 kez ortalama alır. Daha erken sinyal verir fakat, tavsiye edilir.
MACDAS: MACDEMA ile bakılması faydalıdır.

RSI

Göreceli güç indeksidir. Tırmanma gibi güçleri gösterir. AL sinyali 30 yukarı kesildiğinde, 70 aşağısı ise SAT sinyali verir. 0-100 arası gezer. Hızlı al-sat lar için pek önerilmez. Kripto borsası için hatalı sinyal verebilir Inverse Fisher Transform ile kullanılması uygundur.

CCI

Emtia kanal indeksidir. CCI normalde 14 periyod olarak kullanılır. CCI AL -100 yukarı kesince, SAT ise 100 u aşağı kestiğinde sinyal verir. Kripto borsası için hatalı sinyal verebilir Inverse Fisher Transform ile kullanılması uygundur.

Parabolik SAR

Fiyatın altına inerse AL üstünde ise SAT sinyali verir.

Trend Takipleri

Ichimoku

Trend takibi için kullanılır.Yüksek ve düşük değerler arasındaki farklar hesaplanır. Kısa ve uzun vadede bakılabilir. Birden fazla şeyi gösterir bunun için bazı çizgiler vardır.
Kinko: denge ve eşitlik demektir.
Hyo: grafik demektir.
Tenkansen: Dönüş çizgisi, geçmişteki 9 periyodun fiyatlarının en düşük ve en yüksek değerin ortalaması. Hızlı tepki verir. Kijunsen i yukarı keserse AL sinyalidir. Aşağı ise SAT sinyalidir.
KijunSen: Standart çizgi: tenkansendeki hesaplamanın 26 periyodun ortalaması. Tenkansene göre daha yavaş tepki verir. Fiyat alında destek üstünde ise direnç olur. Uzun düzlükler varsa kararsız piyasaya işaret eder. Fiyatların onun yakınında olması al-sat habercisi olur.

* en düşük ve en yüksek kapanış değeri baz alınmamalıdır.

Senkou Span A: Öncü Span 1: Gelecek bilgisi verir. Tenkansen ve kijunsenin ortalamasının 26 periyod ötelenmiş halidir. Gelecekteki bulutu oluşturur. (bulut üst çizgisi)
Senkou Span B: Öncü Span 2: Gelecekteki bulutu oluşturur. (bulut alt çizgi). 52 günlük periyod kullanarak bunu yapar. Eğer hacim ile kırılırsa yükseliş veya düşüşün bir süre daha devam edeceğini gösterir.

A ve B kesiştiğinde trend değişimini işaret eder. Span A, Span B altına inerse gri bulut oluşur fiyatların düşüş eğilimde olduğunu söyler.

Fiyat bu tahminin üstünde ise Span A-B DESTEK olarak çalışır. Yükseliş eğilimi vardır. Altında ise DİRENÇ olarak çalışır, düşüş sinyali verir. Bulut fiyatın içinde ise kararsızdır, trade yapılması önerilmez.

* Bulut ne kadar ince ise kırılması o kadar kolaydır. Kalın bulutlar kuvvetli direnç ve destekleri ifade eder. İnceler daha çok yön değiştirirler.
* Senkou Span A-B: bulutun sınırlarını oluşturur.
* Span B düz ise çok güçlü destekten yüksek ihtimal fiyat budan geri döner.
* Tenkansen Kijun’u bulut altından yukarı doğru keserse ZAYIF AL sinyalidir. Ortasından yukarı keserse ORTA ŞİDDETLİ AL, bulut üstünde yukarı gitmesi GÜÇLÜ al sinyalidir. Tam tersleride SAT sinyali verir.
* Fiyat bu yukardaki 4 çizgininde üstünde ise 4 destek seviyesi olduğu anlamına gelir. Fiyat altta ise 4 direnç kesmesi gerekir.

Chikou Span: Geciken span: Kapanış fiyatının 26 bar önceye ötelenmiş halidir. Fiyatın üstünde ise boğa piyasası yükseliş vardır, aşağısı ise ayı piyasası düşüş işaretidir.

Fiyat ve bulut üstünde, boşlukta ise AL sinyaline onay verir, bunların altında ise SAT sinyalini doğrular. Yani al-sat işlemlerinde bir doğrulayıcı olur fake durumlardan kurtarır.

Olası Yükseliş Senaryosu:
* Fiyat bulutun üstünde olmalı, bulut yeşil olmalı.
* Chikouspan yukarıda boşlukta herşeyin üstünde olmalı.
* Senkouspana spanb nin üstünde olmalı.
* Tenkansen ve kijunsene fiyat uzak olmamalı.
* Tenkansen,chikouspan ve kijunsene bulut içinde olmamalı.

Olası Düşüş Senaryosu:
* Fiyat bulutun altında olmalı.
* Tenkansen, kijunsenin altında olmalı.
* Chikouspan herşeyin altında ve boşlukta olmalı.
* Senkouspanb spana nın üstünde ve ilerdeki bulut giri olmalı.
* Fiyat tenkansen ve kijunsen’e uzak olmamalı.
* Tenkansen, kijunsen ve chikouspan kalın bulut içinde olmamalı.

Peridyoları;
Tenkansen: 9 bar
Kijunsen: 26 bar
SenkouspanA:26 bar
SenkouspanB:52 bar
Chikouspan: 26 bar

9 bar: 1.5 hafta,
26 bar: 1 aylık
52 bar: 2 ay

Günümüzde 7,22,22,44,22 olarakta kullanılır.

Vortex

Trend takibi için kullanılır. Yüksek ve düşük değerler arasındaki farklar hesaplanır.  Kısa ve uzun vadede bakılabilir. Periyodu standart 14 tür fakat kripto gibi hızlı piyasalarda arttırmak daha doğru olabilir. 10 periyodun da doğru sinyal oranı çoktur. Ör: 21,34 vs. Yeşil üstte ise trend yukarıdadır. Yüksek ile düşüş birbirinden ayrıldıkça trendin yönü kuvvetlenir.

Mavilimw

Trend takibi için kullanılır. Fibonacci sayılarının ağırlıklı ortalamları hesaplaması ile yapılmıştır. Mavi çizgiye değdiğinde destek olacağı anlamını taşır alım yapılabilir, aşağı kırdığında satış yapılabilir. Mavi yukarıda kalırsa alış için bir süre beklenilmesi gerekir çünkü artış dirençleri gösterir.

Stop Loss

Trendi takip eder. SAT sinyali vererek düşüşten korur. Fiyatın üstüne geçerse SAT altında ise AL demektir.

ADX

Trendi takip eder. 20 nin altı negatif üstü pozitif 40 ve üstü güçlü pozitif yukarı yöndür.

 

  • Kısa vadeli işlemlerde üssel (ör: üssel hareketli ortalama) indikatörler daha iyi sinyal verir.
  • Uzun vadeli ise golden cross (üssel hareketli ortalamanın 50 nin 200 ü yukarı kırmasıdır) Normal hareketli ortalama kullanılır.

Yorumla

Yorum

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.