GoogleCloud Next

-- Google Cloud

Google Next ’21 Notları

Her yıl olduğu gibi bu yılda  GoogleCloud Next ’21 etkinliği, pandemi nedeniyle online olarak gerçekleşiyor. İşte etkinlikten topladığım bazı notlar;

Yerinde Hizmet Geldi: Google Distributed Cloud

Google, dağıtık sistemler ile Google Cloud altyapısını, müşterilerin veri merkezlerine ve uç konumlarına genişletmek için donanım ve yazılımı birleştiren yeni bir hizmet sundu.

Bu hizmet sayesinde, google cloud yapısını, müşterilerinin kendi veri merkezlerine getirerek, donanım ve araçlarla şirket içi uygulamaları çalıştırmalarına olanak tanır. Ayrıca Google uygulamaları ve hizmetlerine de aynı arayüzlerden erişim imkanı verir.

Belki de bir çok regülasyona tabi olan kurumlar için Google Cloud a bir çıkış kapısı olabilir bu yeni hizmet. Hizmet Anthos üzerine inşa edilmiştir. Yakın zamanda rakiplerin (Microsoft: Azure Stack, Aws: Outposts) veri merkezlerini genişletme hamlesine karşı Google da bu şekilde yanıt vermiş görünüyor.

Bu sene yine bazı firmalar ile işbirlikleri duyuruldu. Özellikle veri, analitik ve yapay zeka entegrasyonlarında; büyük veri işlemek için Collibra, veri yönetimi ve sorgu performansı arttırmak için; Databricks, Informatica, Trifacta, yaşam döngüsü otomasyonları için HCL Technologies (DRYiCE iAutomate), kurumsal dijital yetenekler için TwinX ile işbirlikleri açıklandı.

Google Workspace Yenilikleri

Google Workspace için geliştiriciler, yıllardır Gmail, Drive ve Dokümanlar ile entegre olan uygulamalar geliştirebiliyor. Bunlara Google Meet, Chat ve Spaces ile entegrasyonunu eklenerek kolaylaştırıldı.

Aşağıdaki örnekte Google Chat üzerinden Jira task detaylarını görmek ve işlem yapmak mümkün.
bekle-bağlantı-unfurling.gif

Gmail içerisinde No-Code Çözümü: AppSheet

Kod gerektirmeyen geliştirme platformu AppSheet ile Gmail içerisinde eylemler tanımlanabiliyor . Örneğin, bir sorun keşfettikten sonra, tesis yöneticilerinin önceden bir e-posta göndermesi, bir elektronik tabloya veri girmesi ve bazen sorunu açıklamak için bir toplantıya katılması gerekiyordu. Artık, AppSheet ile, verileri tek bir adımda telefonlarına girebilirler ve merkezdeki ekip sorunu görebilir ve diğer konumlardan bildirilen tüm diğer sorunları takip ederken sorunu görebilir ve harekete geçebilir.

 

amp_demo_keynote.gif

 

Veri ve Analiz

  • BigQuery Omni tanıtıldı. BigQuery Omni; hibrit ve çoklu bulut ortamında karmaşık veri yönetimini ele alır. AWS veya Azure üzerindeki verilerle bulutlar arası analitik çalıştırmasını sağlar.
  • Google Cloud’da Spark: Google Cloud veri platformu için dünyanın ilk otomatik ölçeklendirme ve sunucusuz Spark hizmeti olduğu iddia ediliyor. Bu yeni hizmet, müşterilerin BigQuery, Dataproc, Dataplex veya Vertex AI’da başlayıp başlamadıklarından bağımsız olarak sonsuz ölçeklendirme yapmalarını sağlar.
  • Salesforce Tableau Ortaklığı; Tableau kullanıcılarının BigQuery’den gelen verileri sorunsuz bir şekilde analiz etmelerine, Looker’ın modellerinden yararlanmalarına ve Tableau’yu doğrudan Google E-Tablolar’dan başlatmalarına olanak tanıyan Tableau ile bir ortaklık duyuruldu.

Sürdürülebilir Bir Dünya İçin

  • Karbon Ayak İzi aracı Google Cloud Platform kullanımıyla ilişkili karbon emisyonlarını rapor edebilmeleri ve ölçebilmeleri, izleyebilmeleri için Cloud Console’da ücretsiz olarak her müşteriye sunuluyor.
  • Google Earth Engine, Google Cloud Platform’un bir parçası olarak Cloud üzerinde yerini alıyor. Earth Engine, şirketlerin aşırı hava olayları veya insan kaynaklı faaliyetler nedeniyle dünya yüzeyindeki değişiklikleri izlemesini ve tahmin edilmesini sağlayarak operasyonel maliyetlerden tasarruf etmelerine yardımcı oluyor.
  • Katılımsız Proje Öneri aracı, şirketinizde kullanılmayan projeleri belirlemek için makine öğrenimini kullanan, kuruluşların bunları kolayca işaretleyerek, karbon emisyonlarını azaltıp, paradan tasarruf ederek güvenlik risklerini azaltmayı hedefleyen yeni bir özelliktir.

Yorumla

Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.