Google Adwords

-- Google

Google Adwords API Artık Ücretsiz!

adwords_api
Uzun zamandır beklediğim haber sonunda geldi Google 1 Mart itibariyle Adwords API sini kullanımını yazılımcılara ücretsiz yapacağını duyurdu. Eskiden Google Adwords API’de test için bile belli bir ücret ödemek zorundaydınız, fakat artık bu ücretlendirmenin kaldırılacağını yerine seviye bazlı sınırlama getirileceğini belirtiyorlar.

Bu aşamada Basic ve Standart olmak üzere 2 farklı access tipi devreye giriyor. Basic accesste günlük 10.000 işlem yapabiliyorsunuz, toplu işlem istekleriniz ise (bulk) ayrı ayrı hesaplanıyor. Yani 10 işlem bir arada gitti ise 10 işlem olarak kaydediyor.

Standart access ise 10.000 işlemden fazla işleme ihtiyaç duyanlar için, bunun için bir form doldurmanız gerekiyor. Genelde basic olarak başlayıp mevcut developer keyinizi aldıktan sonra bu seviyeye çıkabiliyorsunuz. Standart access tipinde sınırsız talep imkanınız mevcut.

Sandbox uygulaması ile test ortamı sağlayan Google bu servisinde yerini <Test Users> yaratarak çözdü. Api de test kullanıcıları yaratıp, bunlarla yaptığınız işlemler kotadan yemiyor tabi bununda kendine göre limitleri var. Örneğin rapor alırken örnek veri alıyorsunuz gerçek veriyi vermiyor vs..

 

Yorumla

Yorum

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.