-- AMP, Mobil Dünya

Google Accelerated Mobile Pages (AMP)

Google bu ay çıkardığı yeni open framework AMP ile mobil dünyanın, daha etkin kullanılmasını sağlamayı hedefliyor. Buna göre sistem şu şekilde işliyor;

Google rakipleri Facebook, Apple gibi verileri yayıncıların hostları yerine, kendi sunucularında tutuyor. Bunu “cache” ismini verdiği zaten hali hazırda olan sunucularında barındırarak yapıyor. Bunu yapabilmek için ise sitelerde farklı bir kodlama yapılarak sayfaların oluşturulmasını istiyor adınıda “Accelerated Mobile Pages” kısaca AMP olarak belirliyor.

Kaynak kodlarını GitHub  üzerinde paylaşan Google, ilk etapta bütün haberleri bu sistem ile çok hızlı bir şekilde mobil cihazlarda görüntülemeyi hedefliyor. AMP aslında HTML kodlarının biraz daha geliştirilmiş halinden oluşuyor. İlgili kullanımları Github üzerindeki dökümantasyonlarda görebilir ve sitenize uygulayabilirsiniz. Resimleri, videoları ve diğer tüm içerikleri kendi “cache” sunucularında tutmaya başlayan Google, böylece aramalarda farklı bir teknik ile mobil kullanıcıların karşılarına çıkıyor. Örnek olarak Şöyle bir kaç örnek arama ve tıklanınca ekrana gelen sayfanın görseli mevcut:

google-amp-view  google-amp-click

Bu yeni AMP projesi, mobil kullanıcının düşük internet hızı ve kota problemleri nedeniyle sadece ulaşmak istediği veriyi hızlıca ekrana getirmeyi hedefleyen bir yapı. Mantıksal olarak sayfadaki tüm gereksiz şeyleri atıp, sadece veriye odaklanan bir yapı sağlıyor. Tüm reklam modellerinide destekleyen Google, The Guardian, Financial Times, BuzzFeed, Time, El Pais, The Wall Street Journal gibi ünlü haber kaynaklarıylada işbirliği içerisinde, yani yakın zamanda bu sitelerinde AMP sayfalarını görebileceğiz.

WordPress kullanan ve kendi bloguna AMP sayfalarını hızlıca entegre etmek isteyenler için WordPress AMP Plugin de mevcut. Link sonuna /amp/ yazdığınızda sayfaların AMP versiyonunu görebilirsiniz.

Yorumla

Yorum

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.