Facebook Graph Search

-- Facebook

Facebook’un yeni silahı: Graph Search

Son dönemde dolaşan Facebook un yeni özelliği Graph Search bilindiği gibi yurt dışında bazı kullanıcılarda deneniyordu. Şuan sadece ingilizce olarak hizmet veren bu yeni semantik arama özelliği sonunda banada açıldı. Öncelikle şunu söylemeliyimki gelecekteki tamda olacağını düşündüğüm arama trendleri arasında yer alan bir şeyi yapmış facebook. Tıpkı konuşur gibi ne istediğinizi net bir cümle ile yazıyorsunuz ve oda size direkt olarak sonuçları görüntülüyor.

facebook-grap-search

Bir ara hatırlarsınız Facebook soru-cevap özelliği yapmıştı buradan topladığı verileri, insanların cevaplarını analiz edip yeni özelliğinde kullandığını düşünüyorum.  Fotoğraf, müzik, lokasyon, müzik, oyun, program gibi konularda arama yapabilen araç, arama sorgusunu facebookta bulamadığı zaman da Bing i kullanarak webdeki arama sonuçlarını listeliyor.

Mesela arkadaşlarım arasında Yıldız teknik üniversitesine gidenleri sırala dediğimde sıralıyor. Siz daha cümlenizi yazarken arama önerilerini zaten altta listeliyor ve seçerek ilerleyebiliyorsunuz.

facebook-grap-search2

facebook-grap-search4Ayrıca sağ tarafta çıkan filtre ekranı ile de cinsiyet, yaş, verinin zamanı, okuduğu okullar, etiketlendiği fotoğraflar ve daha bir çok seçenek ile veriyi filtreleyebiliyorsunuz. Filtre o kadar geniş ki bir çok özelliği belirttiğinizde, sizin arkadaşlarınız sıralamada önde olmak üzere, tüm facebooktaki kullanıcıları önünüze getiriyor.

Aramalar; ‘etrafımdaki sturbucks ı seven ve Ankara’da yaşayan ve şu okulu bitirmiş kişiler’ olarak dallanıp budaklandırılabiliyor. Sizin arkadaş çevreniz arasında da arama yaptığı  için her kullanıcının arama sonuçları ayrı sıralamada olabiliyor. Aramalarda da yine kullanıcı gizliliğine uyuluyor, izinsiz veri gösterilmiyor.

Nike ı sevenler ve İstanbul da yaşayanlar diye bir aramada lokasyon olarak istanbulda yaşayan ve nike ı bir şekilde like etmiş arkadaşlarımı görebiliyorum.

 

facebook-grap-search3

Verileri anlamlandırma konusunda uzman Facebook yine güzel bir araç ile ortaya çıkmış. Reklam verirken hedef kitleyi belirlemede kullandığımız aramanın biraz daha görsel ve kullanışlı olanı diyebiliriz Facebook Graph Search için. Örneğin reklamımı sadece istanbulda yaşayan nike ı seven ve 19 yaşında olan bayanlara göster gibi. Graph Api zaten özünde objeler ile yürüdüğü için F8 zirvesinde anlatılanlar geliyor gözümün önüne. Fasulye seven birinin, salçada sevdiği, hatta etli ise diğer et yemeklerinide sevebileceği anlamları bu obejelerin ilişkilerinde gizli. Bugün ise karşımıza bu objeleri kullanarak arama yapabileceğimiz bir araç çıkıyor. Kim, eylem, nerede? sorularının cevaplarını doldurduğunuzda bu ilişkiye cevap veren sonuçlar önünüze dökülüyor.

Facebook arama konusunda da ne kadar iddialı olduğunu gösteriyor, elinde bir çok veri var ve bunları kullanarak kişilere yakın gelecekte birbirleri ile etkileşim içerisinde girebileceği araçlar sunmaya devam edeceği bir gerçek.  Tabi bazı sıkıntılarıda olmaz değil bir çok marka like sayısında azalma yaşayabilir.  Malum bazı insanlar arama sonuçlarında çıkmak istememek için verdikleri like ı geri alabilir. (Ör: evli olan, aldatma grubunu seven bayanlar gibi.) Yinede ben beğendim umarım bir an önce Türkçe anlayan versiyonuda çıkar, zira en çok da Türkçe’nin Facebook u zorlayacağı açık 🙂 Aklımda çok farklı arama sorguları geliyor, bekleyelim görelim.

Yorumla

Yorum

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.