-- Facebook

Facebook’un yeni kullanım koşulları, oyuna gelmeyin!

Bugün sıkça facebook üzerinde dönen aslı,dayanağı olmayan fakat ilginçtir ki sosyal medyanın hızlı esen rüzgarıyla kişiden kişiye dolaşan mesajlar gördüm ve bu kullanıcıların bilinçlendirilmesi gerektiğini düşündüm.

Geçenlerde facebook kullanım koşullarını güncelledi, tıpkı Google gibi. Çünkü gelişen sosyal topluluklar bu tür dev platformlarıda artık sizin verilerinizi işlemeye ve bunları kullanmaya itiyor. İşte tam bu noktada Facebook’ta üzerine düşeni yaptı ve kullanım koşullarını güncellediğini açıkladı.

Bu güncellemelerde esas olan şu;

Facebook artık eskisinden daha çok veriyi, sadece sizlere daha uygun reklamlar gösterebilmek için  paylaşacak. Paylaşacak dediğim tabiki kişilere bunları mail ile göndermeyecek, belli anlaşmalara sahip olduğu ajanslara veya bir facebook uygulaması ile reklam yapmaya çalışan kişilerle paylaşacak. Ayrıca bu paylaşım yapılırken genel olarak, özellikle sizin şunu veya bunu sevdiğinizi söylemeyecek, sizi bir kategoriye dahil edecektir. Yani ben eğer meyve satıyorsam ve bunun reklamını vermek istiyorsam, facebook benim like ettiklerimi dahil olduğum gruplara bakarak benim meyve seven biri olarak algılayıp, atıyorum meyve sevenler diye bir kategoriye dahil edecek. Yani tüm olay size ilginizi çekmeyen sizinle alakalı olmayan reklamların yerine, belki ihtiyacınıza yönelik, belki ilginizi çekebilecek reklamlar göstermeyi hedefliyor.


Oyuna Gelmeyin!

Durum böyle iken bir kaç işguzar çıkıp aşağı belirttiğim metni eğer facebook duvarınıza yazarsanız facebook’un sizden habersiz bir şey yapamayacağını, yaparsada hukuksal bir hakkınız olduğunu savunuyor! Tabiki yalan bu inanmayın! Facebook açık bir platform kayıt olursunuz, siz kullanırsınız. Paylaştığınız herşeyden kişi sorumludur, siz like ediyorsanız bir şeyi facebook platformun sahibi olarak bunu kullanmaya hakkı vardır. Zaten hiçbir zaman facebook’un sizin bilgilerinizi özelinizi genele taşıyıp ele güne ulaştıracak bir durumu yoktur. Fakat şimdi görüyoruz ki durum böyle gösterilerek insanları kullanıyorlar.

Aşağıda şuan facebook ta dönen saçma metni paylaşıyorum, lütfen bunu yazan arkadaşınızı görürseniz bilgilendirin, bu tür yazılanlara inanmadan önce ya google da bir arama gerçekleştirin veya facebookta ki kullanım koşullarını okuyun.

Saçma Metin;

Facebook’un yeni kullanım koşullarına cevaben, tarafıma ait her tür kişisel bilgi, görsel, karikatür, resim, fotoğraf ve videonun telif hakkının (Berner Konvansiyonu uyarınca) bana ait olduğunu beyan ederim. Bunların ticari kullanımı için daima benim onayım gerekli olacaktır!
Bu yazıyı kopyalayıp Facebook duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu, haklarınızı telif hakkı kanunları uyarınca koruma altına alacaktır. Mevcut tebliğ uyarınca bunların ifşası, kopyalanması, dağıtılması, yayımı ya da bu profil ve/veya içeriği temel alınarak aleyhime diğer herhangi bir faaliyette bulunulmasının kesinlikle yasak olduğunu Facebook’a bildiririm. Bahse konu yasaklar, Facebook’un yönlendirmesi ya da kontrolü altında çalışan personel, öğrenciler, temsilciler ve/veya diğer her tür çalışan için de geçerli olacaktır. İşbu profil içeriği özel ve gizli bilgi niteliğinde olup, gizliliğimin ihlali yasalar kapsamında cezai işlem gerektiren bir durumdur (UCC 1 1-308-308 1-103 ve Roma Yönetmeliği).
Facebook, sermayesi halka açık bir şirkettir. Tüm üyelerin buna benzer bir bildirimi profillerinde yayınlamaları önerilir. İsterseniz bu bildirimi kopyalayıp duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu tür bir bildirimi en az bir kez yayınlamamanız halinde, fotoğraflarınız ve profil durum güncellemeleriniz de dahil olmak üzere profilinizde yer alan öğelerin kullanımına zımnen onay vermiş olursunuz…

 

Yorumla

Yorum

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.