Facebok Poke

-- Facebook

Facebook’tan yeni hamle: Facebook Poke!

Poke nedir, ne değildir?

facebook-poke-screenshotFacebook yeni uygulaması olan ‘Poke’ yi iphone için apple markette yayınladı. Yayınlanmasının hemen ardında en çok indirilen uyguamalar arasına girmeyi başaran poke uygulaması aslında snapchat in bir benzeri. Snapchat nedir, ne değildir? diye soranlar olursa şöyle diyebiliriz; anlık olarak arkadaşlarınıza video,fotoğraf,mesaj gönderebileceğiniz etkileşimi arttırılmış mesajlaşma uygulamasıdır. Yani yazı olarak gönderdiğimiz şeyleri artık biraz daha genişleterek gönderebiliyoruz.

Eskiden ‘dürtme’ şeklinde olan bir uygulamanın gelişmiş versionu diyebiliriz Poke için. Facebook bilindiği üzere ‘dürtme’ kısmını kaldırmıştı. Şimdi biraz daha genişleterek kullanıcılar arası etkileşimi arttırmak istiyor. Bu düşünceyle 12 günde programlandığı söylenen Poke uygulamasını hizmete açtı.

Poke uygulaması şuan için sadece Iphone ve Ipad ler için apple store da indirilebilir durumda android versiyonuda yakın zamanda çıkacağını düşünüyorum. Uygulamayı açtıınızda tüm arkadaşlarınız programın içine dahil ediliyor ve  video, fotoğraf ve klasik yazı göndererek bir chat ortamı yaşamanız sağlanıyor.

Yeni özellik: Verilere zaman sınırı

Facebook Poke ile beraber yeni bir şey daha sundu: verilere zaman sınırı. Gönderdiğiniz içeriklerin artık 1-3-5-10 saniye arasında değişen saniye seçenekleri ile nekadar süre ulaşılabilir olduğunu belirleyebiliyorsunuz. Mesela 3 saniye olarak işretlerseniz gönderdiğiniz veri 3 saniye sonra tüm cihazlardan siliniyor. Facebook böylece hem gizlilik hemde güvenliği sağlamış oluyor. Özel bir şifreleme ile verileri saklayan Poke uygulaması, süre bittiğinde ulaşım için gerekli olan key i siliyor. Ayrıca eğer kişi bu süre içerisinde bir screenshot alırsa size bu uyarı olarak bildiriliyor. Demek oluyor ki ‘bu mesaj kendini 10 saniye içerisinde imha edecek’ sözü artık geçerlilik kazanıyor.

 

 

Yorumla

Yorum

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.