-- Facebook

Facebook Home Deneyimi

facebook-home

Facebook geçen haftalarda yeni geliştirdiği bir ürünü duyurdu. Herkes bunun bir telefon olacağını beklerken tam tersine deneyimlerin uygulamalar üzerinde gittiğini savunan Facebook, bir uygulama duyurdu: Facebook Home.

Facebook Home aslında bir nevi tema, yüklediğiniz telefonda ana ekran facebook oluyor ve feed ekranında gördüğünüz herşey telefonunuzda tam ekran slide ederek geçmeye başlıyor. Bu sayede postlara hızlıca ulaşıp etkileşime geçebiliyorsunuz.

Facebook Home şuan sadece Adroid 4.0 ve üstünde çalışıyor. Çalışabildiği telefon modelleri ise şuan sınırlı sayıda ;

  • HTC One X
  • HTC One X+
  • HTC One
  • Samsung Galaxy S III
  • Samsung Galaxy Note II
  • Samsung Galaxy S 4

 facebook-home2

Yakın zamanda diğer telefonlar içinde kullanılabilir olacağı duyurulan Facebook Home u yüklediğinizde, ana ekrana sizin profil fotoğrafınız geliyor. Fotoğrafınıza dokunup sürüklemeye başladığınızda etrafında 3 adet buton beliriyor: Google Play, Menu,  Facebook Messenger. Telefonunuzda diğer uygulamalara girdiğinizde, facebook home iconu bir köşede duruyor ve dilediğiniz zaman bu fotoğrafa dokunarak home a geçiş yapabiliyorsunuz. Facebook Messenger kullanarak veya facebook üzerinden herhangi bir uyarı aldığınızda bu iconun yanında uyarı çıkarak sizi bilgilendiriyor.

 

Sonuç

Genel olarak postlarla etkileşimi arttırmak için yapılmış olan Facebook Home ile yorum ve like eylemleri bir hayli artacağa benziyor. Tabi telefonunuzu  facebook Home üzerinde kullanmaya ikna olabilirseniz. Bana göre devamlı olarak facebook üzerinden veri alışverişi olduğu için çok fazla güç tüketimi olabilir veya kotalı net kullanan kişiler içinde ay sonu süpriz bir kota aşımına yol açabilir.

Facebook Home, klasik Facebook’u kullanım deneyimini değiştiren bir uygulama esasında, bu yüzden kullanırken keyif alabilirsiniz. Belki ilerleyen zamanlarda ek özelliklerle çok daha tercih edilebilir uygulama haline gelebilir diye düşünüyorum.

Yorumla

Yorum

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.