-- Google Cloud

Cloud sistemler üzerinde IaaS Nedir, PaaS Nedir, CaaS Nedir, FaaS Nedir, SaaS Nedir?, KaaS Nedir?

Cloud teknolojilerinin gelişmesiyle, farklı terimler hayatımıza girdi. Yüksek trafik ve alt yapıları uzun zamandır sağlayan firmalar, bunları artık daha küçük ölçekteki ihtiyaçlara da, hizmet verecek şekilde sunmaya başladı.

Daha az insan ile daha verimli işler yapabilmek, yönetim maliyeti, güvenlik riski gibi sorumlulukları üzerinizde olmayan bu yaklaşımlar sayesinde, hayallerdeki dijital çözümler somut olarak hayatımıza girmeye başladı.

Özetle aşağıdaki gibi bir yapıda yönetim sizde olduğu sürece ilgilenmeniz gereken bir alt yapı ordusu olacaktır. Sağ tarafa doğru gidildikçe stresin azaldığı, profesyonel kurgulanmış, performansı yüksek yapılar sizin emrinizde olacaktır.

IaaS Nedir? (Infrastructure as a Service)

Sanal sunucularınızı oluşturup, ihtyiacı olan interneti, elektriği ve donanımı sağlayan yapıya verilen tanımlamadır.

Sunucunun yönetimi tümü sizdedir. İstediğiniz şeyi kurabilirsiniz. Fiyatı uygundur fakat güvenlik, güncelleme, ek paketler, ssh keys vs. sizin kurulumunuza ve gözetiminize ihtiyaç duyar. Ör: Google Compute Engine, Amazon EC2.

PaaS Nedir? (Platform as a Service)

Uygulamanızı kodu ve diğer dosyaları ile birlikte yüklediğinizde, sizin için platform bunu çalıştırabiliyor. Altyapıyı hiç görmüyorsunuz. Yazılım dilleri sınırlı sayıdadır. Ör; Google App Engine, Heroku.

SaaS Nedir? (Software as a Service)

Bazı özel yazılımlar hazır ve kurulu halde servis edilir. Yazılımın lisansı veya kullandığınız kadar ödeme yapılır. Altyapı yönetimi tamamen platform ve yazılımı sağlayan kişilere aittir. Ör: Salesforce, Atlassian

CaaS Nedir? (Container as a Service)

Bulut firması sizden aldığı bir container imajını kendi host ederek bunu kullanmanızı sağlamaktadır. Container imajları heryerde aynı şekilde çalışır. Otomatik ölçeklenebilir bir avantajı vardır. Ör: Google Cloud Run, AWS Fargate.

FaaS Nedir? (Function as a Service)

Kodunuzun belli bir kısmını yüklediğiniz ve bunu sizin için çalıştırmasını istediğiniz yapılardır. Otomatik ölçeklenebilir bir yapısı vardır, kullandığınız kadar ödersiniz. Ancak belirli paket ve yazılım dillerini kullanabilirsiniz. Ör: Google Cloud Functions, AWS Lambda, Azure Functions.

KaaS Nedir? (Kubernetes as a Service)

Container yönetim platformudur. Kubernetes in sizin için oluşturduğu vm makinelerin yönetimi platform üzerindedir. Cloud platformları arası arası taşınabilir bir yapıdır. Bu servise rağmen içerisindeki güvenlik ve ölçeklemeler sizin sorumluluğunuzdadır.

Yorumla

Yorum

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.