-- Dijital Pazarlama, Hayattan, Sosyal Medya

Bir milyon neden mi bi milyon neden mi?

bimilyonedenBu sloganı hatırladınız mı ? Geçen senenin sonlarına doğru başlayan ve halende devam eden Coca Cola’nın başlattığı, tv reklamı, sosyal medya ve offline olarakta desteklenen kampanya, bugün farkedilen bir hata ile beni yıkmış durumda.

Güzel ve samimi bir yaklaşımla devam eden proje #bimilyonneden hastag i ile devam ediyordu. Haliyle insan sloganın bir web sitesi olup olmadığına bir bakayım diyor ve adres satırına giriyorsunuz; www.birmilyonneden.com. Ama oda ne PEPSI çıkıyor karşınıza!

Böylesine büyük bir markanın sloganında geçen ve algılandığı üzere birmilyonneden isimli sloganın web sitesinin Pepsi’nin bir taraflısı veya başka bir marka tarafından alınmış olması büyük kayıp bana kalırsa. Sanıyorum bu projenin kurgusu yapılırken olmazsa olmaz listesinden silindi ilgili domainlerin alınması satırı.

Bir proje başlamadan önce markanın kampanyası ile ilgili domainlerin alınması, rekabetin olduğu bir pazarda rakiplerin manipülasyonlarına karşı alınacak önlemlerin başında gelmeli. Şuan bakıyorsunuz www.bimilyonneden.com Coca Cola üzerinde fakat www.birmilyonneden.com ise Pepsi sayfası olan bir web sitesi. Sadece bir harf değiştirilerek anlamın bozulmadığı bu sloganın, tüm ilgili alan isimleri alınmalıydı bence proje başlamadan. Sonuçta insanların, en başta algısı ve hafızası bu slogan ne kadar #bimilyoneden olarak gösterilsede bunu #birmilyonneden olarak algılıyor diye düşünüyorum. Nitekim Google aramalarındaki farkta bunu gösteriyor;

Aylık ortalama rakamlara bakacak olursak Googleda ‘bir milyon neden’ ve ‘bi milyon neden’ aramalarının rakamları aşağıdaki gibidir;

Kelime Aylık Ortalama Arama
bir milyon neden 880
bi milyon neden 110

Bir ufak detay daha alan adlarının alınma tarihleri şu şekilde;

Domain Alınma Tarihi
birmilyonneden.com 2012-11-10
bimilyonneden.com 2012-09-13

Yani 2 ay sonrasında birmilyonneden.com adresi boşta olduğundan dolayı başkası tarafından alınmış. Bukadar süre içerisinde bir kişinin aklınada gelmedimi diye soruyor insan kendi kendine.

Markalarda ve ajanslarında, kampanya ve proje kurgularında ufak hatalar olması, fırsatların unutulması doğaldır fakat böyle bir hata bir markayı yerden yere vuracak duruma getirebilir. Geçmişte bunu yaşayan markalar oldu burada tekrar yazmak istemiyorum ama bu durumun, kampanya kurgusu yapacak markaların ajanslarına ders olması gerektiğini düşünüyorum ve bir milyon neden den birinide ben eklemek istiyorum: bizde 1 e ‘bir’ derler. 

Saygılar.

Yorumla

Yorum

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.