-- Veritabanı

Apache Hadoop Notları

Zamanın efsanevi teknolojisi hakkında bir kaç not;

HDFS sayesinde sıradan sunucuların diskleri, bir araya gelerek büyük, tek bir sanal disk oluştururlar.

Map taskları çıktıyı HDFS’e değil local diske yazarlar çünkü map tasklarının oluşturduğu çıktı nihai değil ara çıktıdır.
Reduce aşamasında, depolanmış ara çıktı, kullanıcı tanımlı reduce fonksiyonuna geçirilmek üzere birleştirilmek için ağ üzerinden reduce görevinin koştuğu düğüme aktarılır. Böylece nihai çıktı reduce taskları tarafından oluşturulur.

NameNode ana (master) süreç olarak blokların sunucular üzerindeki dağılımınından, yaratılmasından, silinmesinden, bir blokta sorun meydana geldiğinde yeniden oluşturulmasından ve her türlü dosya erişiminden sorumludur. Kısacası HDFS üzerindeki tüm dosyalar hakkındaki bilgiler (metadata) NameNode tarafından saklanır ve yönetilir. Her kümede 1 tane vardır.

DataNode ise işlevi blokları saklamak olan işçi (slave) süreçtir. Her DataNode kendi yerel diskindeki veriden sorumludur. Ayrıca diğer DataNode’lardaki verilerin yedeklerini de barındırır. DataNode’lar küme içerisinde birden fazla olabilir.

Hadoop MapReduce ise HDFS üzerindeki büyük dosyaları verileri işleyebilmek amacıyla kullanılan bir yöntemdir. İstediğiniz verileri filtrelemek için kullanılan Map fonksiyonu ve bu verilerden sonuç elde etmenizi sağlayan Reduce fonksiyonlarından oluşan program yazıldıktan sonra Hadoop üzerinde çalıştırılır.

MapReduce, JobTracker ve TaskTracker süreçlerinden oluşur. JobTracker yazılan MapReduce programının küme üzerinde dağıtılarak çalıştırılmasından sorumludur. Ayrıca dağıtılan iş parçacıklarının çalışması sırasında oluşabilecek herhangi bir problemde o iş parçacığının sonlandırılması ya da yeniden başlatılması da JobTracker’ın sorumluluğundadır. TaskTracker, DataNode’ların bulunduğu sunucularda çalışır ve JobTracker’dan tamamlanmak üzere iş parçacığı talep eder. JobTracker, NameNode’un yardımıyla DataNode’un lokal diskindeki veriye göre en uygun Map işini TaskTracker’a verir. Bu şekilde verilen iş parçacıkları tamamlanır ve sonuç çıktısı yine HDFS üzerinde bir dosya olarak yazılırak program sonlanır.

 

Yorumla

Yorum

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.