-- AMP

AMP’nin SEO ve Online Pazarlamaya Etkileri

Google AMP Project, mobilden web içeriklerine hızlı ulaşım için geliştirilmiş projelerden biri. AMP HTML adı verilen bir kodlama ile sayfalara, 10 kat (ve üzeri) hızlı erişim ve okunabilirlik vaad ediyor. Bu durum SEO ve online pazarlama için büyük önem taşıyor, çünkü hız faktörü, hem arama motorları, hemde kullanıcıların mobilde yaşadıkları deneyimler için kaçınılmaz bir önem taşıyor.

Google AMP, SEO İçin Neden Önemli?

 1. Her içerik yayıncısı, arama sonuçlarında farklı görünmek ister. AMP aktif olan sayfalar, arama sonuçlarında bir hayli farkedilir durumdadır.
  amp-google-gorunumuSol köşesinde “AMP” damgası ile kullanıcılar, galeri gezer gibi kaydırma hareketiyle diğer AMP sonuçlarında gezinebilir, dilerse arama sonuçlarına dönüp farklı bir sayfayı da ziyaret edebilir. Bu durumda arama sonuçlarında daha fazla sayfayı ziyaret etmiş olacaktır.
 2. Kunfu da olduğu gibi arama sonuçlarında da hız güç demektir. Başta Google olmak üzere tüm arama motorlarının, sonuçları sıralarken önemsediği bu kriter, AMP ile zirveye taşınıyor. Kullanıcılar tarafında ise hızla ulaşılan içerikler ve sade tasarımlar, okunabilirliği arttırıyor.
  hiz-guc-demektir
 3.  Kullanıcı deneyimleri, tasarımlarla zenginleştirilebiliyor. AMP projesinin, açık kaynak bir proje oluşu; tüm yazılımcıların katkı sağlayabildiği ve istediğiniz şekilde sayfalarınızı özelleştirebildiğiniz bir yapı sunuyor. Bu noktada size ait font ve renklerde içeriğinizi en iyi şekilde kullanıcılara sunmanız, sayfa ile etkileşimi daha da arttıracaktır.
 4. AMP sayfaları şimdilik sadece büyük yayıncılara açık olsa da yakın gelecekte, herkesin kullanımına açılması muhtemel görünüyor. Bu noktada sadece haber değil, tüm içerik türleri aslında AMP sayfaları ile görüntülenebilir düşüncesindeyim. Google’ın son yıllarda önerdiği şemalar aslında google botuna sayfa içerisinde; “hangi veri, hangi soruya cevaptır?” ifadesini anlatmaktadır. AMP sayfalarda da şema kullanımı zorunlu. Bu şu demek; arama sonuçlarında, AMP görünümünün dışında, farklılaşmak mümkün olacaktır.google-zengin-sonuclar
 5. Şuanda belki bu sinyalin bir etkisi yok ama yakın zamanda, mobil arama sonuçları sıralamalarında, AMP sayfalara sahip olmanın pozitif bir etkisinin olacağını düşünüyorum.

Ya Online Pazarlama?

AMP’nin, SEO tarafındaki faydaları, hali hazırda online pazarlamaya da yol, su olarak dönmektedir. Hızlı açılan sayfalar, kullanıcıların daha fazla sayfa ile etkileşime girmesini teşvik eder.

Google arama sonuçlarında AMP sayfalarında gezinirken “Back” linkine tıklandığında, arama sonuçlarına geri döner. Bu durumda, google search reklamlarının görüntülenmesinde bir artış yaşanması, muhtemeldir.

Hiç mi dezavantajı  yok ?

Olmaz mı?

 1. Bir kere henüz formlar yok. Fakat geliştirmeler sürüyor yakında entegre edilecektir.
 2. AMP HTML isminde yeni bir dil yapısı var. Yazılımcılar sayfaları entegre etmeden önce bunları öğrenmeli, tüm kurallarını başarıyla uygulamalı. “valid” olmayan sayfalar arama sonuçlarında yer almıyor.
 3. Şuan büyük yayıncı kuruluşlar için aktif durumda. E-commerce siteleri için şuan bir faydası yok fakat gelecekte bu siteler içinde uygulanabilir hale gelecegi düşüncesindeyim.
 4. Extra css ve javascript kütüphanesi eklemeyemezsiniz hepsi inline olmalı. Dolayısıyla “3. party library” kullanmadan önce düzenlemeniz gerekecektir.
 5. Google arama sonuçlarında kendi domaininiz ile değil google.com/amp/xx.com/… şeklinde linklendiriliyorsunuz. Bu noktada moz gibi sitelerin veya araçların, arama sonuçlarındaki kayıtlarda domain adınızı bulamaması, negatif bir etki yaratabilir.
 6. AMP sayfalarının oluşturulması için yazılımcıların ekstra bir zamana ihtiyacı olacaktır.
 7. AMP sayfalarını test için “amp validation sayfası” mevcut. Arama sonuçlarında valid olmayan sayfalar görüntülenmiyor, bu yüzden tüm sayfalar devamlı kontrol edilmeli.

Sonuç Olarak;

Google mobil taraftaki ihtiyacı bence güzel gördü ve buna uygun bir çözüm yarattı. Tahminimce yaz aylarına doğru arama sonuçlarında yayına alacağı bu özellik ile kullanıcıların, mobil site kullanımı ve içerik tüketimi hızla artacaktır. Bu yüzden herkezden önce bu sonuçlarda yer almak fark yaratacaktır.

Muadili Facebook Articles 12 Nisan’da tüm yayıncılara açılacak. Fakat bu sadece facebook platformu üzerinde çalışan bir yapı, amp ise özelleştirilebilir ve platform bağımsız yapısı ile daha kullanışlı hale geliyor. Bu ikiliyi yakından takip etmekte fada var.

Yorumla

Yorum

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.