-- Google

Adwords Script Nedir ? Ne işe yarar?

Nedir?

 

Adwords Scripts Google’ın adwordsteki bazı kurgularla, işlemleri sizin yerinize otomatik olarak yapmasını sağladığı bir platformdur. “Automated Rules” seçeneğinden biraz daha farklıdır. Daha güçlü ve daha büyük ölçekte değişimleri Adwords Scripts ile yapabilirsiniz.

Adwords Scripts’in kullanımı her ne kadar Google’ın developer sayfalarında bulunsana da, biraz merakla ben şirket yöneticilerinin dahi ufak kurgular oluşturarak işlemlerini yapabileceklerine inanıyorum. Google ın son yıllardaki scriptlerinde ki kodlama dilinin, kullanım kolaylığının, daha az teknik kişilere hitap etmekte olduğu görülüyor.

 

Ne işe yarar? Nasıl kullanılır ?

Adwords scriptleri kampanyalarınızdaki reklamlarınıza toplu işlemler yapmanızı sağlar. Bu işlemlerin yanısıra optimize yapmak istediğiniz bir takım reklamlara, sizin vermiş olduğunuz kurallar dahilinde işlem yapar. Örneğin geçen ay click ve impression oranının az olduğu kampanya veya adgropu durdur diyebilirsiniz veya kelimelerinizi hava durumuna göre değiştirip bid arttırımı yapabilirsiniz. Konuyla ilgili Google bazı örneklerini burada paylaşmış, sizde buradaki örneklere ek olarak kendi stratejinizi yaratabilir ve reklamlarınızı daha hareketli hale getirebilirsiniz.

Adwords script bölümüne adwords hesabınızla giriş yaptıktan sonra Kampanyalar tabine basın ve sol tarafta “Automate” menüsü altında “Scripts” yazan yere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Preview özelliği sayesinde yazdığınız kodların çalıştığı takdirde ne tür değişmeler olacağınızı Google size satır satır gösteriyor. Hangi reklamın etkileceği ve hangi bidlerin şimdi ne kadar olacağına dair herşeyi “Preview” kısmında bulabilirsiniz.

Ayrıca Script ana ekranında Biraz aşağıya indiğinizde Logs adında bir bölüm göreceksiniz. Burada ise scriptiniz aktif olarak çalıştıktan sonra neleri değiştirdiğini görebilirsiniz.

En güzel özelliklerinden biriside bu scripti zamanlayabilmenizdir. Scriptin hemen yanında “Run” butonu vardır. Bu butona basarak o anda scripti manuelde çalıştırabilirsiniz veya Create schedule butonuna basarak saatlik,günlük,aylık veya sadece bir kere mahsus olmak üzere çalışma zamanı belirleyebilirsiniz.

Otomaik olarak sizin verdiğiniz ölçütleri, yine sizin verdiğiniz aralıkla gerçekleştirilmesi için yapılmış bir platform: Google Scripts. Yani siz dışarıda iken performansı düşük kelimeleri durdurabilir, duruma göre kampanyanın günlük bütçesini sizin verdiğiniz ölçüde arttırabilir veya azaltabilir.

Yakın zamanda bununla ilgili bir yazım daha olacak ve hava durumuna bağlı olarak reklam metinlerini değiştirip, doğrudan kullanıcıların olduğu bölgede bu reklamları yayınlamayı anlatacağım.

Saygılar

Yorumla

Yorum

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.