-- Hayattan

Acil Kan Ararsanız

Allah korusun siz de birgün benim gibi ameliyat olacak yakınınız için kan bulmaya çalışırsanız, aşağıda yazdığım maddeler aklınızda olsun. (umarım hiç bir zaman gerek kalmaz.)

  1. İnternet ve sosyal ağlar ilk akla gelen platformlar. Telefonunuzdan bir mesaj ile hızla bir çok insana ulaşabilirsiniz. Twitter ve instagram yazdığınız postu hemen tüm takipçilerinize gösterdiği için ilk önceliğiniz olsun daha sonrasında facebook. Yazdığınız postun izin kısmı “Herkese Açık” şeklinde olsun ki paylaşılabilsin.
  2. Üye olduğunuz derneklere mail atma veya durumu bildirme. Böylece dernek üyelerinin SMS ile bilgilendirilmesi.
  3. İş yerindeki arkadaşlarınızın durumdan haberdar olması için şirket ortak emailine bir email atılması.
  4. En yakın camii de duyuru.
  5. Twitter da spiker veya ünlülere mention atıp, duyurunun yayılması için yardım istemek.
  6. Whatsapp grubu kurarak tüm rehberi ekleyip oradan duyuru yapmak.
  7. En yakın taksi duraklarına haber vermek.

Yardım alabileceğiniz diğer siteler;

http://www.kankardesim.org/
http://acilkanbul.com/
https://twitter.com/kangonulluleri

Kan vermek testi ile birlikte yaklaşık 30 dk alan bir süreç. Bunun yanında duyurularınızda unutmamanız gereken şey ise kan verecek gönüllünün sağlaması gereken bazı ana kriterler;

  1. Son 48 saat içerisinde alkol alınmamış olması,
  2. Son 1 hafta antibiyotik vb. bir ilaç kullanmamış olması.
  3. Son 3 ay içinde kan vermemiş olması.

Dürüst olmak lazım insan başına gelmeyince pekte umursamıyor aslında böyle şeyleri. Binlerce arkadaşınız olsun, sosyal medyada fenomen olun yinede hem bu kriterlere uyan, hem de gönüllü olabilecek kişi bulmakta zorlanıyorsunuz. Çoğumuz “yoğunuz” ve işe kendimizi gömmüş durumdayız, birileri dürtmedikçe “kan benim damar benim” modundayız.

Kedisidir, köpeğidir paylaşıyoruz herşeyi.. Arada bir silkelenip hayatın gerçeklerine bakmak lazım, lütfen ara ara sizde kan bağışı için girişimlerde bulunun, o kan bir gün bize veya en sevdiğimize  lazım oluyor unutmayın.

Yorumla

Yorum

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.