-- Google

Google Cloud İle Tanışın

Amazon aws servisinden sonra Google da cloud sektörüne girdi. Fiyat olarak amazondan daha uygun diyebilirim. Mühendis kafası yine burada da konuşmuş disk, network, load balancer, firewall gibi kavramlar artık bir kaç tık ile oluşturulup hizmet alınabilir hale geldi. Henüz benimde yeni keşfettiğim Google Cloud, zevkli ve kolay kullanımının yanında, sunucu maliyetleri ve sorunlarından da sizi kurtarabilir. Burada edindiğim tecrübeleri paylaşarak yeni başlayacak arkadaşlara yardımcı olmaya çalışacağım. Haydi başlayalım;

Proje Açalım;

 

google_cloud_new_project

 

 

https://console.developers.google.com/project adresine girerek, öncelikle projenize bir isim verin.
Örneğin; Cloud Projesi,
Project ID alanına ise projenin küçük harflerle google tarafında tanımlamalarında kullanılabilecek bir isim vermeniz gerekli. Bu isim ne kısa olursa okadar iyi çünkü ileride ssh bağlantısı yaparken bu id yi vermek zorundayız.

 Yeni Sunucu Oluşturalım

Proje oluşturduktan sonra içerisine girin ve sol taraftaki menüde “Compute Engine” linkine tıklayın. Gelen ekranda “New Instance” butonuna tıklayarak yeni bir sunucu oluşturalım;

Google Cloud New Instance

İsim ve özel parametreler

  • Name kısmına sunucunuzun adını yazın, ÖR:Web-Server
  • Metadata, kısmı sunucunuza göndereceğiniz özel parametreler için bu kısmı boş bırakabilirsiniz.

Lokasyon ve işletim sistemi

  • Zone kısmı sunucunuzun bulunacağı bölgeyi seçebiliyorsunuz. Eğer Türkiye iseniz ve hedef kullanıcılarınız büyük ölçekte Türkiye ise Europe-x olanları seçebilirsiniz. Böylece sunucunuz bu lokasyona yakın olacağı için daha hızlı ulaşılabilecektir.
  • Machine type kısmından ihtiyacınız olan cpu,ram e sahip daha önceden belirlenmiş hazır paketlerden birini seçebilirsiniz. Örneğin n1 paketi 1cpu var ve 3.8 gb ram i var gayet yeterli bir sunucu. (Dilediğiniz zaman sonrasında daha üst paketlere geçebilirsiniz, veri kaybı olmadan)
  • Boot source kısmını “new disk from image” olarak bırakabiliriz çünkü yeni bir disk ve yeni bir işletim sistemi kuracağız.
  • Image kısmından sunucunuza kuracağınız işletim sistemini seçebilirsiniz. Örneğin; centos-6-v2014041

Networking

  • Network kısmı default kalabilir veya siz bir isim oluşturarak tüm oluşturacağınız sunucuları aynı networkte toparlayabilirsiniz. Bu sanki bir evde birden fazla bilgisayar kullanıldığında “EV AĞI” isminde bir network oluşturmak ile aynıdır.
  • External IP: bu kısımda ip atamanız google tarafından değişken yapılabilir veya sabit bir ip isterseniz buradan seçebilirsiniz.

Son olarak “Create” tuşuna basarak sunucuyu oluşturuyoruz.

Sunucuya Ulaşım

Google cloud sunucusuna ulaşım için “gcutil” isimli google aracını yüklemelisiniz. Bunun için https://developers.google.com/compute/docs/gcutil/#install adresindeki yönergeleri kendi bilgisayarınızda (sunucunuzda değil) uygulayın ve yükleyin. Bu işlemler sürerken google hesabınızı açık tutun, makineniz bir ara tarayıcınızı açıp sizden bir uygulamayı kabul etmenizi isteyecektir. Tamam diyerek bunu onaylanayın. Bu sayede o anki bilgisayarınızdan şifre girmeden sunucunuza ssh baglantısı yapabilirsiniz.

SSH bağlantı örneği;

gcutil --service_version="v1" --project="cloud-projesi" ssh  --zone="europe-west1-a" "web-sunucusu"

 

Yorumla

Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Google cloud sunucusu 2 ay ücretsiz kullanımı aldım fakat sunucuda birçok indirme sitelerine giriş yapmıyor ve hiçbi yerden indirme yapmıyor sebebi ne olabilir?